Media Contact

 

Race Info

Gear List

Race Talk

Team List

Racer Comments

Media Coverage

Photo Gallery

 

2003 Race Summary
September 13, 2003

2003 Short Course Results

2003 Long Course Results

2003 Pictures: Gallery #1; Gallery #2; Gallery #3

2003 Race Reports: Team Ragged Glory; Team on the Move

Short Course Teams:


1. JAMN:  Jim Kramer/Marty Wilkey/Vicki Wilkey
2. Bowen Arrows: Doug Bowen/Kris Roberts/Bob Bowen
3. Team BAK:  Ben Schutt/Kelly Schutt/Alex Nehls
4. Dragon the Line:  Jeff Scripture/Lisa Delaney/Sharon Boller (New Paletstine,IN)
5. Not Sure Yet:  Kathy Harting/Jim Staggers/Kara Brinkerhoff
6. Spinal Tap:  Michelle Colver/Bradley Colver/Scott Coxey
7. The Rookies:  Valerie Butt/Rolf Vonschwanzbek/Joanna Mirrington
8. Minority Rules: Lisa Roberto/Randy Gomez/Thomas Totten
9. Team JJM:  Will Pritchard/Jimmy Allen/Mary Bailey
10. Fuel Position One: Tom Dayton/Brad Barcom/Kelly Willing (Indianapolis, IN; Boston, MA)
11. Red Fox Racing: John Lesnik/Sue Lesnik/Julie Lesnik
12. Tenacious Toadstools:  Scott Ramsey/Jason Stout/Caryn Atkinson
13. IndyStar.Com: Rob Annis/Leigh Hedger/Braden Nichoson (Indianapolis, IN)
14. Spile Drivers: Kim Wojcik/Michael Young/Doug Mark (Lebanon, IN)
15. What's Trump:  Kelly Davenport/Mark Baumgart/Julie Baumgart (Indianapolis, IN)
16. Rusted Joints:  Scott Southhall/Stephen Curry/Beth Pruitt (Lexington, KY)
17. Brew Crew: Shaughn Simmons/Randy Diaz/Lauren Anderson (Naperville, IL)
18. Two Dads & A Mom:  Patrick Dalrymple/Brian Cox/Trina Cox (Jeffersonville, IN)
19. Team Hoosier:  Frank Otte/John Marshall/Lynn Marshall (Indianapolis, IN)
20. Team Out of Breath:  Alicia Eiler/Jeff Berg/Rob Mundt (Avon, IN)
21. Team TwoJay!:  Jana Hunter/Kelly Hunter/Scott Young (Champain, IL)
22. Kelley's Heros:  Jon Kelley/Elizabeth Davis/Michael Mulvey (Indianapolis, IN)
23. Running with the Dawgs:  Nat Ridge/Carrie Edgell/Mike Jackson (Greenwood, IN)
24. Oh Brother,:  Debbie VanCamp/Mike Arnold/Susan Arnold (Lebanon, IN)
25. Where Art Thou?:  Janell Guyman/Greg Arnold/Chris Guyman (Greenfield, IN)
26. Team Green:  Elaine Green/Michael Green/Brooks Green (Carmel, IN)
27. LocoMoto: Jeff Porter/Lucy Hostetler/Duane Andres (Schaumburg, IL)
28. Team Sucking Wind:  Michelle Dean/Kevin Medlin/Doug Henderson (Indianapolis, IN)
29. Tortoise & The Hares:  Susan Pyron/John Pyron/John Pyron, JR (Louisville, KY)
30. Nortoriously Slow: Micki Woodford/Brian Woodford/Sammy Woodford (Indianapolis/Elletsville, IN)
31. Team On the Rocks:  Chad Viscusi/Emily MacNeill/Peter Healy (Indianapolis, IN)
32. Urban Legends:  David Hardebeck/John Spence/Lisa Etherington (Indianapolis, IN)
33. Team Relentless Pursuit: Paul Overhauser/Barb Geiler/Stephanie Zvan (Greenfield/W. Lafayette, IN)
34. Team Banditos:  Tito Perez/Catherine Perez/Eric Hendricks (Indianapolis, IN)
35. Team Couch Potatos:  Ed Horne/Heidi Horne/John Hendricks (Indianapolis, IN)

Long Course Teams


1. HealthSmart-PHCS-Golden Rule: Jay Newlin/Jeff Coates/LaDonna Neuhaus (Indianapolis, IN)
2. Spare Tires: Emily Morris/John Baumgart/Paul Gorman (Indianapolis, IN)
3. Fat Bettys: Jennifer Morris/Jennifer Glombicki/Jerry Blanton (Indianapolis, IN)
4. Steady As She Goes:  Scott Emgum/Shelley Lancaster/David Carter (Indianapolis, IN)
5. Quest Environmental: Ryan Burke/Matt Fitzgibbon/Andrea Kirk (Indianapolis, IN)
6. The Dye Hards: David Dye/Dwayne Potts/Ellen Potts
7. Team Let's Roll:  Mike Marvel/Dena Marvel/Beth Powell
8. Urban Warriors:  Deseri Garcia/Simon deHainault/Doug McCullough (Indianapolis, IN)
9. Dead Reckoning:  Frank Olsen/Carol Goodman/Wayne Jones (Fishers, IN)
10. Team Laulima:  Aisha Ansari/Salma Ansari/Jonathan Foote (Champain, IL)
11. Team Sasquatch: Sam Ruff/Kristi Hill/Mike Brooks
12. People's Burn Foundation: Matt Jourdan/Matt Vanhoosier/Katy Hair (Indianapolis, IN)
13. Team Fishwerkz: Stacey Roberts/Shawn Liller/Chris Butz (Indianapolis, IN)
14. Are We There Yet?:  Dave Kauffman/Mike Reed/Beth Thomas (Indianapolis, IN)
15. Team Go Fast, Get Wet: Jay Crosson/Carol Lawhon/Jose Velazco (Franklin/Nashville/Knoxville, TN)
16. Team On the Move.com:  Tony Coulson/Randy Spence/Dana Little (Indianapolis, IN)
17. Team Ragged Glory:  Doug Theis/Steve Kincade/Julie Nor (Indianapolis, IN)
18. Government Cheese: Marie Chitwood/Bill Tharp/Ralph Smith (Nashville, TN)
19. Skunk Monkies:  Craig Haggard/Jeff Wood/Jennifer Jaenicke (Martinsville, IN)
20. Team RC2 (River City Racing Club): Michael Robinson/Mandy Jones/Shawn Smith (New Albany, IN)
21. Team Temporary Avenue: Jeff Bockelman/Kara Dinn/John Kneidel (Lebanon, IN)
22. The Extreme Outfitters.com: Chris Boyd/Ryan Strause/TBA (Boulder CO/Chicago/IL)
23. Team RX:Adventure:  Jason Carpenter/Charlie Perry/Stephanie Moore (Pierceton/Carmel, IN)
24. Team Castaways:  Debi Hutcheson/Erik Tysklind/Randy Swinford (Reelsville, IN)
25. Team Unity:  Michael Garrison/Cristal Fleener/Brian Case (Terre Haute, IN)
26. Global X Pro: Jerry Lyons/Angelia Johnson/John Kniesly (Indianapolis, IN)
27. Team Ragged Glory,com: Bob Mueller/Becca Roberts/Yngvar Brynildssen (Indianapolis, IN)
28. Extreme Investments:  Eric Wuestefeld/Mike Kellams/Holly Wuestefeld (Terre Haute, IN)
29. Team Kibo:  Timothy Heffernan/Laura Garmire/Bill Heisel (Indianapolis, IN)
30. Global X Adventure: Joe Lawson/Dick Whicker/Kathleen Bem (Indianapolis/Clayton, IN)
31. Global X Explorer: Nancy Gawrys/Jill Schmidt/Frank Baukert (Indianapolis, IN)

 

 

     

 

- DIRECTED BY -

- SPONSORS -

Noodles
Zanfel
Nurpu River
iRULE
- BENEFITTING -